04-8645645

צוואות

צוואה

בהתאם לחוק הישראלי, לאדם יש את החופש לחלק את רכושו בחייו ובמותו לפי הבנתו ורצונותיו. מדובר בעקרון בסיסי במשפט הישראלי המכיר גם באפשרות של אדם אשר ערך צוואה לשנותה או לבטלה.

אדם יכול להנחיל את רכושו לכל אחד מבני המשפחה הקרובים באופן שווה, יכול להוריש את כל רכושו לבן משפחה ספציפי ואפילו יכול להחליט להותיר את כל כספו ונכסיו לאדם שאינו בן משפחה  - אפילו לזר מוחלט.

ישנן ארבע צורות של צוואות שבהן מכיר המשפט הישראלי:

1. צוואה בעדים - צוואה אשר נערכת בכתב (לרוב מודפסת), נושאת תאריך ונחתמת על ידי המצווה בפני שני עדים.
2. צוואה אשר נכתבת כולה על ידי המצווה בכתב ידו, נושאת תאריך וחתימה על ידו.
3. צוואה בפני רשות - נערכת כאשר המצווה מתייצב בפני שופט, נוטריון או הרשם לענייני ירושה ומסביר בעל פה את רצונותיו בנוגע לצוואתו האחרונה.
4. צוואה בעל פה בפני שני עדים - יכולה להיעשות רק כאשר המצווה גוסס על ערש דווי.

מתי צוואה תוכר כחוקית?

צוואה תוכר כחוקית אם היא נעשית בעל פה על ערש דווי, בכתב יד או בעדים.

למה בכלל צריך לערוך צוואה?

כדי שרצונו המדויק של אדם בנוגע לחלוקת רכושו לאחר מותו אכן יתמלא, הוא לא יכול להסתמך על ברירות המחדל שבחוק הישראלי וחייב לערוך בעצמו את צוואתו. אחד היתרונות החשובים שבעריכת צוואה הינה האפשרות שהצוואה תכלול בחובה התייחסות למצבים מיוחדים אשר יתכן כי יתרחשו. אפשרות זו לא קיימת במידה ומסתמכים על החוק היבש בלבד. בנוסף, עריכת צוואה מפורטת וברורה תביא לכך ששום רכוש לא "יעלם" והמוטבים של הצוואה לא יצטרכו להשקיע מאמצים באיתור נכסיו ורכושו של הנפטר.

על מה יש להקפיד כשעורכים צוואה?

חשוב שהצוואה תהיה ברורה, מדויקת ככל האפשר וכתובה בשפה פשוטה. הסיבה לכך הינה רצון למנוע פרשנויות שונות לנוסח הצוואה אשר יכולים להוביל למחלוקות בין המוטבים השונים ואף להתערבות בית המשפט. יש לפרט את כל הרכוש הקיים כמו כן את אופן החלוקה של הרכוש בין המוטבים של הצוואה.

ישנה חשיבות רבה בקבלת יעוץ משפטי בעת עריכת צוואה וזאת על מנת להבטיח שהצוואה תיערך כראוי ותהיה תקפה בעת הצורך. כמו כן, על מנת שתשקף במדויק את רצונותיו של הנפטר ותדאג לאינטרסים שלו גם לאחר מותו. בנוסף, צוואה אשר נערכה כראוי תסייע לקצר מחלוקות משפטיות שיכולות להתעורר בין המוטבים השונים לאחר מותו של המצווה ובכוחה למנוע מלחמות ירושה שיכולות להתעורר.

לעו"ד טל זלץ - מומחה לדיני אישות ומשפחה - ניסיון רב בעריכת צוואות ובהגשתן לאישור. כחלק מתפיסת עולמו, מאמין עו"ד זלץ כי בטרם מוצאים ללקוח פתרון משפטי יש להכירו ולהתחקות אחר רצונותיו. רק לאחר שאלו מושגים, ניתן לגבש עבור הלקוח את הפתרון המשפטי המתאים ביותר אשר יתאים לו. כאשר מדובר בצוואות, הדבר הוא נכון שבעתיים מאחר שצוואה היא המסמך האישי ביותר שאדם יכול ליצור ואין צוואה של אדם אחד דומה לצוואתו של אחר.

קבלת ייעוץ:
שם:
נא מלאו שדה שם
טלפון:
דוא''ל:
נושא הפניה:
הודעתך נשלחה בהצלחה